BONUS: Domácí chov hus: Průvodce pro začátečníky

26.01.2025

Chov hus je tradičním a zároveň ekologickým způsobem, jak získat kvalitní maso, vejce i peří. Pro mnoho farmářů a domácích chovatelů představují husy také drůbež, která přispívá k přirozenému hospodaření a udržování ekosystému na zahradě. V tomto článku vám představíme základní informace o chovu hus, jejich potřebách, chovatelských nárocích i praktických tipech, jak začít a úspěšně se o tyto ptáky starat.

1. Proč chovat husy?

Husy mají v domácím chovu hned několik výhod. Jsou relativně nenáročné, dožívají se vysokého věku a díky jejich přirozené schopnosti pást se mohou být levným zdrojem kvalitního masa. Na rozdíl od jiných druhů drůbeže nepotřebují husy tolik obilovin, takže nejsou tak finančně náročné na krmení. Navíc díky jejich přirozené odolnosti a schopnosti pastvy se hodí i pro ekologicky zaměřené farmáře.

Dalším důvodem, proč chovat husy, je jejich význam pro zahradníky. Husy účinně likvidují plevel a zároveň přispívají svým trusem k obohacování půdy o živiny. Pro řadu chovatelů může být lákavá i produkce husího peří, které se tradičně používá pro výrobu polštářů, peřin a oblečení. 

2. Jaké plemeno vybrat?

Existuje mnoho plemen hus, která se liší velikostí, temperamentem, produkcí masa či vajec. Nejčastější plemena vhodná pro domácí chov v našich podmínkách zahrnují:

  • Husa česká – Husa tohoto typu je známá pro svou nenáročnost a odolnost. Česká husa je menšího vzrůstu, což ji činí vhodnou i pro chovatele s menšími prostory.
  • Landeská husa – Velmi oblíbené plemeno, které je větší. Je vhodné pro ty, kteří chtějí chovat husy pro gastronomii.
  • Tuluská husa – Tento druh je většího vzrůstu. Zároveň má klidný temperament a je vhodný pro chovatele, kteří s chovem teprve začínají.
  • Emdenská husa – Vhodné plemeno pro mírnější podnebí.

Výběr plemene záleží na cíli chovu – pokud chcete husy především kvůli masu, vybírejte větší plemena. Pokud hledáte husy spíše jako přírodní pomocníky a "sekačky" trávy, menší druhy s nižšími nároky na krmivo budou ideální.

3. Prostředí a vybavení pro chov hus

Husy jsou sice odolní ptáci, ale i tak potřebují základní přístřešek a prostor pro pohyb. Níže uvádíme základní podmínky, které byste měli zajistit: 

3.1 Výběh

Husy vyžadují prostorný výběh s dostatečným přístupem k trávě. Ideální je, pokud mají k dispozici i malý rybník nebo nádrž s vodou, kde se mohou osvěžit. Minimální plocha pro jednu husu by měla být alespoň 10 m², přičemž více prostoru znamená lepší životní podmínky a menší riziko nemocí. Husy jsou sociální ptáci, a proto se doporučuje chovat více jedinců najednou.

3.2 Husník

Husy sice mohou být celoročně venku, ale i tak potřebují přístřešek, kam se mohou schovat před nepříznivým počasím nebo predátory. Husník by měl být dostatečně velký, aby v něm husy mohly pohodlně odpočívat. Pro menší chovy stačí jednoduchý dřevěný přístřešek s vrstvou slámy nebo pilin na podlaze, kterou budete pravidelně měnit.

3.3 Voda a krmení

Husy potřebují neustálý přístup k čerstvé vodě. Pokud nemají přístup k přírodnímu vodnímu zdroji, zajistěte jim dostatečně velkou napáječku, aby se mohly osvěžit. Krmivo pro husy by mělo obsahovat zejména trávu a byliny, ale doplňkově mohou dostávat obilniny, jako je pšenice nebo kukuřice. Husy si také rády pochutnají na zelenině, jako je mrkev nebo salát.

4. Péče o zdraví hus

Stejně jako u jiných druhů drůbeže, i u hus je důležité dbát na prevenci nemocí. Udržujte jejich prostředí čisté a pravidelně kontrolujte zdraví jednotlivých ptáků. Časté problémy zahrnují vnější parazity (roztoči, vši) nebo střevní parazity, kterým předejdete pečlivou hygienou a pravidelnou kontrolou trusu.

Příznaky nemoci u hus zahrnují malátnost, ztrátu chuti k jídlu, změny ve vzhledu peří nebo dýchací potíže. V případě jakýchkoli podezřelých příznaků se obraťte na veterináře.

4.1 Očkování a prevence

Očkování není u hus v domácím chovu vždy nezbytné, ale může být užitečné zejména při chovu ve větším počtu nebo v oblastech s výskytem specifických nemocí. Doporučuje se očkovat husy proti běžným nemocem drůbeže, jako je například salmonelóza.

4.2 Krmení v zimním období

V zimě, kdy tráva není k dispozici, je třeba husy krmit více obilninami a zeleninou. Můžete jim také poskytnout seno nebo sušenou vojtěšku jako zdroj vlákniny. Dbáte-li na pestrou stravu, předejdete zdravotním problémům a podpoříte celkovou kondici hus během chladných měsíců.

5. Rozmnožování a odchov housat

Husy jsou přirozeně monogamní a zpravidla si tvoří stálé páry. Pokud máte zájem o rozmnožování, je důležité vytvořit vhodné podmínky pro snášení vajec a následný odchov housat. Období snůšek začíná na jaře, kdy husy kladou vejce do připraveného hnízda. Vejce lze buď nechat pod husou, nebo je odebrat a vložit do líhně.

Doba inkubace vajec je přibližně 28-30 dní. Po vylíhnutí je třeba dbát na správnou výživu a teplo pro mladé housata, zejména v prvních týdnech života. Housata vyžadují teplé prostředí a speciální krmivo s vyšším obsahem bílkovin, aby měla dostatek živin pro rychlý růst.

6. Ekonomické aspekty chovu hus

Chov hus může být ekonomicky výhodný, zejména pokud se zaměříte na produkci masa a peří. Husí maso je žádané nejen pro svou výživovou hodnotu, ale také pro svou delikátní chuť. Výroba a prodej husího peří může být dalším způsobem, jak zhodnotit chov, neboť peří má své uplatnění ve výrobě přikrývek, polštářů a kvalitního oblečení.

V malochovu pro vlastní potřebu může chov hus představovat spíše ekologický přínos než výrazný zdroj zisku. Pokud se však rozhodnete husy chovat ve větším množství, můžete dodávat husí maso a produkty na trh, což vám může zajistit stabilní příjem.